středa 11. ledna 2017

Domácí mýdlo

K výrobě domácího mýdla jsem se odhodlávala opravdu dlouho. Ze začátku jsem nakoupila všechny potřebné oleje, ale odhodlat se přímo k výrobě mi chvilku trvalo. Všude jsem narážela na to, jak je výroba mýdla složitá a v podstatě nebezpečná, protože pracujeme s žíravinou. Po delší době se mi ale zželelo olejů, které na mě nešťastně koukaly ze skříně a rozhodla jsem se do výroby pustit.

domácí mýdlo

 Nic jsem nepodcenila, vybavená od hlavy až k patě - dlouhými rukávy, rukavicemi a ochrannými brýlemi jsem byla připravená na boj s mýdlem. Rozehřála jsem si oleje na správnou teplotu a zároveň i hydroxid s vodou a se značným respektem jsem se pustila do smíchání. 

výroba domácího mýdla

Nevím co jsem očekávala - nějakou bouřlivou reakci a po celé kuchyni spoušť jak po vybouchnutí bomby? Každopádně nic z toho se nekonalo. Všechno dopadlo dobře a mýdlo sklidilo úspěch. Určitě ale netvrdím, že opatrnost není potřeba, to určitě je, ale společně s přesností si vlastnoručně vyrobíte domácí mýdlo podle vašich představ a na kupované už nesáhnete. Od prvního pokusu jsem již pár várek vyrobila a pro ty co mýdlo taky rádi vyrábí zde přikládám jeden "recept".

domácí mýdlo

Mýdlo s kozím mlékem, medem a propolisem
  • 500 g olivového oleje
  • 300 g kokosového oleje
  • 200 g kakaového másla
  • 380 g vody
  • 143 g hydroxidu sodného
  • 2 g extraktu z grepových jader
  • 30 g propolisu
  • 25 g sušeného kozího mléka
  • 25 g medu
Přesný návod na výrobu mýdla sem dávat nebudu, od toho najdete na internetu rozhodně zkušenější. Mně například při začátcích nejvíc asi pomohl článek na stránce U Tří lilií. Berte tento recept jen jako inspiraci a takové pošťouchnutí, pokud se k výrobě mýdla odhodláváte. Snad jen poznámka , že kozí mléko jsem rozpouštěla v olejích a med s propolisem jsem přidávala do stopy.

domácí mýdlo

Ze začátku jsem se držela receptů, které jsem našla porůznu na internetu, ale pak jsem přešla na vymýšlení vlastních receptů, protože je to větší sranda. Můžete si tak vyrobit mýdlo přesně podle svých požadavků. Co podle mého názoru domácí výrobu hodně zjednodušuje je tato mýdlová kalkulačka kde si vymyslíte recept a program vám vyhodí jaké budou vlastnosti mýdla a hlavně kolik louhu a vody máte použít. Takže hurá na to!

domácí mýdla

A ať to mydlí!

Žádné komentáře:

Okomentovat